Thank you to all who participated in yet another epic HASSC!

Check out our facebook page for pics and videos.

Results

Full results
Paddler Name Paddler Surname Boat Number S1/S2/S3 Senior/ Junior Male/ Female Time
Hank Mc Gregor 44 S2 Senior M 43,18
Wayne Jacobs 44 S2 Senior M 43,18
Clinton Cook 16 S2 Senior M 44,48
Tyron Maher 16 S2 Senior M 44,48
Grant Ahlschlager 36 S2 Senior M 44,53
Riccardo Talevi 36 S2 Senior M 44,53
Hayley  Nixon 21 S2 Senior F 46,21
Mike Arthur 21 S2 Senior M 46,21
Nic Oldert 11 S2 Senior M 48,18
Colin Wilson 11 S2 Senior M 48,18
    60       50,40
    60       50,40
Kelvin Byrnes 33 S2 Senior M 50,50
Joe Penn 33 S2 Senior M 50,50
Raoul  Goosen 28 S3 Senior M 51,35
Zonele Nzuza 28 S3 Senior M 51,35
    28 S3 Senior M 51,35
Tony Purchase 31 S2 Senior M 51,42
Graham Neate 31 S2 Senior M 51,42
Bridgette Hartley 46 S1 Senior F 52,04
Evan Jackson 19 S2 Senior M 52,51
Lloyd Manson 19 S2 Senior M 52,51
Sean Evans 52 S1 Senior M 52,57
Sabina Lawrie 22 S1 Senior F 53,36
Kobus Filmalter 75 S1 Senior M 53,40
Keith Flemmer 62 S2 Senior M 53,45
Peter Flemmer 62 S2 Senior M 53,45
TC Smit 42 S1 Senior M 53,51
Sarah Evans 51 S2 Senior F 53,54
Holly  Spencer 51 S2 Senior F 53,54
Loveday Zondi 73 S2 Senior M 54,18
Rod Penaluna 73 S2 Senior M 54,18
Gerhard Moolman 26 S1 Senior M 55,01
Chad Andrews 63 S1 Senior M 55,02
Nongama Makasi 86 S1 Junior M 55,28
Neil Barrow 89 S1 Senior M 55,38
Piers Cruickshank 81 S2 Senior M 56,18
William Biddulph 81 S2 Junior M 56,18
Chazani Gumede 87 S1 Senior M 56,23
Alexa Godden 9 S2 Junior F 56,35
Kevin Middelton 9 S2 Senior M 56,35
Brian Longley 56 S1 Senior M 56,38
Danny Hanf 20 S2 Senior M 56,40
Harry Leitch 20 S2 Senior M 56,40
Nic Roodt 74 S1 Senior M 57,00
Tim Evans 94 S1 Junior M 57,40
Phil De Graaf 58 S1 Senior M 58,03
Ryan Thompson 95 S1 Junior M 58,20
Chris De Kock 65 S2 Senior M 58,25
Al Dagel 65 S2 Senior M 58,25
Peter Oconnor 12 S1 Senior M 58,38
Vaughan vd Merwe 100 S1 Senior M 58,40
Dan Pitman 90 S1 Senior M 58,45
Jim  Davies 10 S1 Senior M 58,50
Zonele Ambrosis 49 S1 Senior M 59,03
Debbie Gillit 32 S1 Senior F 59,25
Derek Levine 30 S2 Senior M 59,41
Henning Wentzel 30 S2 Senior M 59,41
Bruce Dixon 98 S2 Senior M 59,57
Daryl Digby 98 S2 Senior M 59,57
Antony Peterseon 79 SUP Senior M 59,59
John Konyn 18 S1 Senior M 60,10
Gunther Ggrune 41 S2 Senior M 60,20
Jennifer Stuart 41 S2 Senior F 60,20
Jacow Latoggu 39 S1 Senior M 60,25
Ian Hewat 38 S2 Senior M 61,20
Gavin  Coetzer 38 S2 Senior M 61,20
Dean Conrad 82 S1 Senior M 61,27
Andre Faure 45 S1 Senior M 61,45
Guy Mottram 66 SUP Senior M 63,07
Sphiwe Makhubo 99 S1 Senior M 63,27
Michael Hanekom 1 S1 Senior M 65,04
Alex Roberts 34 SUP Senior M 65,06
Robert Crichton 34 SUP Senior M 65,06
Caroline Filmalter 76 S1 Senior M 66,07
Jonathan Cotteral 3 S1 Senior M 66,54
Nicholas Erwee 8 S1 Junior M 67,08
Cliffy Andrews 2 S2 Senior F 67,46
Angela Bailey 2 S2 Senior F 67,46
William Morrell 72 S1 Senior M 67,46
Johnny Mc Donal 67 S2 Senior M 67,47
Robin Rheeder 67 S2 Senior F 67,47
Connoer Erwee 7 S1 Senior M 68,37
Kirsty Pott 23 S1 Senior F 69,07
Mariaan Lombard 70 S1 Senior F 69,28
Themb Jokozela 93 S1 Junior M 70,26
Mariette Zondbregt 50 S1 Senior F 70,28
Shawn Peterson 78 SUP Senior M 70,30
Chad Botha 13 S1 Senior M 71,06
Brad Breetzke 54 S2 Senior M 71,09
Ian Hume 54 S2 Senior M 71,09
Chris Erwee 6 S1 Senior M 73,40
Anja Burger 4 SUP Senior F 73,47
Darren Fine 40 S1 Senior M 74,46
Gerrie Ambrosis 48 S1 Senior M 75,08
Mark Garden 61 S1 Senior M 82,26
Chris Rowe 83 S1 Senior M 82,28
Nick Bradlley 5 S1 Senior M  
Jurie Swart 14 S1 Senior M  
Relay Team 15 SUP Junior    
Skid Warren 17 S1 Senior M  
Jason Brown 24 S1 Senior M  
Justin  Harris 25 S1 Senior M  
Chris Murray 27 S1 Senior M  
Dave Hamilton-Brown 29 S2 Senior M  
Laird Hamilton-Brown 29 S2 Junior M  
MJ Robb 35 S1 Senior M  
Gary Ralph 37 S2 Senior M  
Graham Holm 37 S2 Senior M  
Pippa Mc Gregor 43 S1 Senior F  
Neil Evans 47 S2 Senior M  
Clive Evans 47 S2 Senior M  
Mark Roe 53 SUP Senior M  
Caroline Henderson 55 S1 Senior F  
Sandile Hlongwane 57 S1 Senior M  
Siseko   59 S2 Senior M  
Sibusiso   59 S2 Senior M  
Dugan Alfonso 64 S1 Senior M  
HA Lombard 68 S1 Senior M  
Carnage   69 S1 Senior M  
Scatter Slater 71 S2 Senior M  
Volker Eberle 71 S2 Senior M  
Stephen Smith 77 S1 Senior M  
Brent Fairlie 80 S1 Senior M  
Kerry Shuter 84 S2 Senior M  
Alaistair Kackson 84 S2 Senior M  
Alexander Fischer 85 S1 Senior M  
Hugh Hawarden 88 S1 Senior M  
Kevin  Ralph 91 S1 Senior M  
Tinyko Mahwayi 92 S1 Junior M  
Ben Mntonintshi 96 S2 Junior M  
Bambo Fanteni 96 S2 Junior M  
Thando Dywili 97 S1 Senior M  
Men
Paddler Name Paddler Surname Boat Number Senior/ Junior Male/ Female Time
Luke  Simmonds        
Sean Evans 52 Senior M 52,57
Kobus Filmalter 75 Senior M 53,40
TC Smit 42 Senior M 53,51
Gerhard Moolman 26 Senior M 55,01
Chad Andrews 63 Senior M 55,02
Nongama Makasi 86 Junior M 55,28
Neil Barrow 89 Senior M 55,38
Chazani Gumede 87 Senior M 56,23
Brian Longley 56 Senior M 56,38
Nic Roodt 74 Senior M 57,00
Tim Evans 94 Junior M 57,40
Phil De Graaf 58 Senior M 58,03
Ryan Thompson 95 Junior M 58,20
Peter Oconnor 12 Senior M 58,38
Vaughan vd Merwe 100 Senior M 58,40
Dan Pitman 90 Senior M 58,45
Jim  Davies 10 Senior M 58,50
Zonele Ambrosis 49 Senior M 59,03
John Konyn 18 Senior M 60,10
Jacow Latoggu 39 Senior M 60,25
Dean Conrad 82 Senior M 61,27
Andre Faure 45 Senior M 61,45
Sphiwe Makhubo 99 Senior M 63,27
Michael Hanekom 1 Senior M 65,04
Caroline Filmalter 76 Senior M 66,07
Jonathan Cotteral 3 Senior M 66,54
Nicholas Erwee 8 Junior M 67,08
William Morrell 72 Senior M 67,46
Connoer Erwee 7 Senior M 68,37
Themb Jokozela 93 Junior M 70,26
Chad Botha 13 Senior M 71,06
Chris Erwee 6 Senior M 73,40
Darren Fine 40 Senior M 74,46
Gerrie Ambrosis 48 Senior M 75,08
Mark Garden 61 Senior M 82,26
Chris Rowe 83 Senior M 82,28
Nick Bradlley 5 Senior M  
Jurie Swart 14 Senior M  
Skid Warren 17 Senior M  
Jason Brown 24 Senior M  
Justin  Harris 25 Senior M  
Chris Murray 27 Senior M  
MJ Robb 35 Senior M  
Sandile Hlongwane 57 Senior M  
Dugan Alfonso 64 Senior M  
HA Lombard 68 Senior M  
Carnage   69 Senior M  
Stephen Smith 77 Senior M  
Brent Fairlie 80 Senior M  
Alexander Fischer 85 Senior M  
Hugh Hawarden 88 Senior M  
Kevin  Ralph 91 Senior M  
Tinyko Mahwayi 92 Junior M  
Thando Dywili 97 Senior M  
Women
Paddler Name Paddler Surname Boat Number Male/ Female Time
Bridgette Hartley 46 F 52,04
Sabina Lawrie 22 F 53,36
Debbie Gillit 32 F 59,25
Kirsty Pott 23 F 69,07
Mariaan Lombard 70 F 69,28
Mariette Zondbregt 50 F 70,28
Pippa Mc Gregor 43 F  
Caroline Henderson 55 F  
Mixed doubles
Paddler Name Paddler Surname Boat Number Senior/ Junior Male/ Female Time
Hayley  Nixon 21 Senior F 46,21
Mike Arthur 21 Senior M 46,21
Sarah Evans 51 Senior F 53,54
Holly  Spencer 51 Senior F 53,54
Kevin Middelton 9 Senior M 56,35
Alexa Godden 9 Junior F 56,35
Jennifer Stuart 41 Senior F 60,20
Gunther Ggrune 41 Senior M 60,20
Cliffy Andrews 2 Senior F 67,46
Angela Bailey 2 Senior F 67,46
Robin Rheeder 67 Senior F 67,47
Johnny Mc Donal 67 Senior M 67,47
Relay Team 15 Junior    
Kerry Shuter 84 Senior M  
Alaistair Jackson 84 Senior M  
S1 over 50
Paddler Name Paddler Surname Boat Number Male/ Female Time
TC Smit 42 M 53,51
Gerhard Moolman 26 M 55,01
Brian Longley 56 M 56,38
Peter Oconnor 12 M 58,38
Jim  Davies 10 M 58,50
Chad Botha 13 M 71,06
Chris Rowe 83 M 82,28
Jurie Swart 14 M  
Skid Warren 17 M  
Justin  Harris 25 M  
Chris Murray 27 M  
Caroline Henderson 55 F  
HA Lombard 68 M  
Carnage   69 M  
S2 over 50
Paddler Name Paddler Surname Boat Number Male/ Female Time
Nic Oldert 11 M 48,18
Colin Wilson 11 M 48,18
Tony Purchase 31 M 51,42
Graham Neate 31 M 51,42
Danny Hanf 20 M 56,40
Harry Leitch 20 M 56,40
Juniors
Paddler Name Paddler Surname Boat Number Male/ Female Time
Nongama Makasi 86 M 55,28
Tim Evans 94 M 57,40
Ryan Thompson 95 M 58,20
Nicholas Erwee 8 M 67,08
Themb Jokozela 93 M 70,26
Tinyko Mahwayi 92 M  
SUP
Paddler Name Paddler Surname Boat Number Senior/ Junior Male/ Female Time
Antony Peterseon 79 Senior M 59,59
Guy Mottram 66 Senior M 63,07
Alex Roberts 34 Senior M 65,06
Robert Crichton 34 Senior M 65,06
Shawn Peterson 78 Senior M 70,30
Anja Burger 4 Senior F 73,47
Mark Roe 53 Senior M  
Relay Team 15 Junior