011 486 0979 info@dabulamanzi.co.za

Dabulamanzi Canoe Club Events 

2024 Calendar

 Are you ready for the 2024 events… See the calendar dates for our favourite races below.  

Click here to download the PDF CALENDAR.

 

DATE RACE UNION/CLUB
JANUARY
14 DABS DAMBUSTERS GCU
20 GCU Sprints VLC Germiston JCC
27-28 N3TC Drak Challenge – ICF CLASSIC – KZN K1 RIVER CHAMPS CAN
30 DABS Back to School TT GCU
FEBRUARY
3 Trilogy Dash-Dabs GCU
3 LVC ELANDS MEMORIAL 3338 GCU
15-17 Dusi MARATHON 2023 KNCC
24 DABS Open day GCU
24 Trilogy Dash- Roodeplaat GCU
MARCH
3 1 Hop Umko GCU
8 NON-STOP DUSI KNCC
9 ERK (GCU Trials)
10 Trilogy Dash- Roodeplaat
16-17 Stihl UMKOMAAS MARATHON 2024 KIN
21-24 Dabs Darlings CPT tour GCU
22 – 24 SA SPRINTS AND SA SCHOOLS VLC
APRIL
6 TUGELA Marathon Day 1 CRU
6 GCU MARATHON SERIES – VLC K1 GCU
7 TUGELA Marathon Day 2 CRU
11 DABS Pro-Am GCU
13 HIGH ALTITUDE SKI RACE GCU
12-13 Regional Training Camp Canoe Polo
20 Dabs Awards Evening GCU
20 GCU MARATHON SERIES -VLC K2 GCU
25 SolaSafe Mixed Doubles League GCU
27 PRESCIENT FREEDOM PADDLE – FIXED DATE EVENT – S1 AND S2 WCCU
MAY
3-5 SA Champs Canoe Polo
4 GCU MARATHON SERIES – CCC K1 GCU

9

11

Dabulamanzi AGM 2023/24

GCU MARATHON SERIES – ERK K2

Dabs

GCU

25 GCU MARATHON SERIES – K1 FLCC GCU
26 GCU MARATHON SERIES – BONUS RACE- DABS K1 GCU
JUNE
1-2 GCU MARATHON CHAMPS & MARATHON SERIES FINAL- Roodeplaat GCU
6 DABS CLUB K1 CHAMPS GCU
14-16 SA MARATHON CHAMPS – ROODEPLAAT GCU
23 KING OF THE BAY 10KM AND 24KM STE
29 SCOTTBURGH TO BRIGHTON 47km AMA
JULY
3-6 BERG RIVER MARATHON WCCU
20 ERK Flat Water Marathon Succession 2024 GCU
25 SolaSafe Mixed Doubles League Dabs
27 CENTURION 9 MILER GCU
AUGUST
2-4 Dabs Darlings Tugela Tour Dabs
9 Dabs and Scarc Womens Day Dabs
10 DABS 4 HOUR ENDURO Dabs
17 FLCC Flat Water Marathon Succession 2024 GCU
SEPTEMBER

7-8

 27-28

DABS LIEBENBERGSVLEI RACE DAY 1

Hansa Fish Marathon 2023 -SA K1

GCU

 

 

OCTOBER

10 Dabs TT Fish and World Celebrations GCU
19-20 LOWVELD CROC GCU
24 SolaSafe Mixed Doubles League GCU
NOVEMBER
2-3 PETE MARLIN SKI RACE ECCU
9-10 ORANGE DESCENT – Upington CDCU
9 RIVER RACE PARYS AND HADIDA CREEK GCU
14 10-in-1 Dabs
16 ERK NIGHT RACE GCU
23-24 ADG Vaal Day GCU
DECEMBER
4-7 PE TO EL SKI RACE BOR
7 VLC Mixed Double Champs-Liebenbergsvlei GCU
12 Dabs Year end TT GCU
14/15 CAPE POINT CHALLENGE SKI RACE WCCU